رتبه الکسا

رتبه الکسا


رتبه الکسا

رتبه الکسا چیست؟ الکسا یکی از شرکت‌های تابعهٔ شرکت آمازون و وبگاه آنالیزکننده ترافیک وب در سان فراسیسکو بود. در سال ۱۹۹۶ کار خود را شروع کرد و دامنه خدمات و فعالیت خود را در سطح اینترنت گسترش داد.

ابتدا به عنوان یک منبع مفید از داده‌های و بگاه‌های اینترنتی شناخته می‌شد. این رتبه بعد از پیج‌ رنک گوگل، برای صاحبان وب‌سایت‌ها اهمیت زیادی داشت. 

الکسا با ارائه نمودارهایی در زمینه موارد ذکر شده در طول بازه‌های زمانی مختلف ( ۱ روزه تا ۲ ساله) به مدیریت وب‌ سایت‌ها کمک می‌کرد، آنالیز و بررسی دقیقی از وب‌سایت خود داشته باشند. از طریق مرورگر آمار کاربران دارای تولبار الکسا را به دست می‌آورد. 

وبگاه الکسا

خدمات وبگاه الکسا شامل ۵ دسته اصلی است.

 • وبگاه‌های برتر: در این قسمت وبگاه‌های پربازدید نمایش داده می‌شد. 

 • مشخصات وبگاه (Site Info): الکسا طیف گسترده‌ای از داده‌های دقیق برای هر وبگاه را دارا بود.

 • واتز هات (What’s Hot): این قسمت صفحات معروف اینترنت را نشان می‌داد و هر ۵ دقیقه به روز می‌شد.

 • نوار ابزار الکسا (The Alexa Toolbar): نوارابزار شناخته‌شده الکسا که تمام خدمات وبگاه الکسا را به راحتی در اختیار می‌گذاشت.

 • برای دارندگان وبگاه (For Site Owners): صاحبان وبگاه‌ها داده‌های وبگاه خود را در الکسا وارد یا ویرایش می کردند.

اما مهم‌ترین قسمت این وبگاه رتبه‌بندی وبگاه‌ها بر اساس میزان بازدید بود. در این رتبه‌بندی فقط تعداد بازدید از یک وبگاه تعیین‌کننده بود.

بهبود رتبه الکسا

تیم داده پردازی اصفهان نت با کادر مجرب متخصصان دیجیتال مارکتینگ در اصفهان، آمادگی خود را برای کمک به گسترش کسب و کار شما در فضای اینترنت اعلام می کند.

برای مشاوره رایگان همین الان با ما تماس بگیرید.

رتبه الکسا

Alexa Rank یا رتبه الکسا اندازه گیری کلی از محبوبیت یک وب سایت است، الکسا آمار ترافیک سه ماه گذشته میلیون ها وب سایت را در اختیار دارد، ملاک رتبه الکسا حاصل، نحوه مقایسه یک وب سایت با دیگر سایت ها است.

هرچه این عدد کمتر باشد، سایت محبوب تر است. اگر یک وب سایت رنک الکسا ۱ را داشته باشد، از بیشترین میزان ترافیک و درگیری با سایر سایت های موجود برخوردار است.

برای بررسی این رتبه به دو روش مرسوم عمل می‌شود:

 1. بررسی رتبه توسط سایت الکسا
 2. بررسی رتبه توسط افزونه الکسا

به زبان ساده تر الکسا مقیاسی برای اندازه گیری مقبولیت یک سایت و معیار اولیه آن میزان بازدید سایت است. این کار، با بررسی میانگین بازدید روزانه سایت‌ها انجام می‌شود. اما الکسا در سال ۲۰۲۲ اعلام بازنشستگی کرد و فعالیت خود را رسما پایان داد.

در رتبه بندی الکسا، برای بسیاری از سایت‌ها، موقعیت مکانی بازدید کننده‌ها ارزیابی می‌شود. مالکان سایت‌ها احراز شده میتوانند اطلاعات مکانی بازدید کننده‌ها را مشاهده کنند.

نحوه عملکرد رتبه الکسای هر سایت

رتبه هر سایت با توجه به ترکیبی از تعداد متوسط کاربران یکتایی بازدید کننده روزانه از آن سایت و تعداد دفعات مشاهده کاربر صفحه یا صفحات خاصی از سایت محاسبه می‌شود.

داده‌های مورد استفاده توسط الکسا از ترافیک جمع آوری شده توسط پنل داده این شرکت تامین می‌شود. این داده‌ها از نصب افزونه الکسا روی مرورگر کاربران مثل: گوگل کروم، موزیلا فایرفاکس، مایکروسافت اِج و … جمع‌آوری می‌شود. 

پارامتر محاسبه میزان محبوبیت یک سایت و رنکینگ الکسا 
 • بازدیدکنندگان روزانه: تعداد کاربران مجزا با بازدید روزانه از یک سایت.
 • متوسط بازدید از صفحات: تعداد دفعات مشاهه یک صفحه خاص از وب سایت.

در نتیجه، اگر هر سایت بیشترین تعداد بازدید کنندگان و بیشترین تعداد مراجعه توسط کاربران را داشته باشد، رتبه ۱ را به دست می آورد. گوگل چندین سال است دارای رتبه یک جهانی الکسا  است.

برای افزایش رتبه و رنک الکسا در وب سایت خود با شرکت داده پردازی اصفهان نت تماس بگیرید.

تاثیر رنک الکسا روی سئو سایت 

اگر هدف، کاهش رتبه الکسا با روش‌های معقول و منطقی مثل تولید محتوای با کیفیت و بهبود تجربه کاربری باشد خود به خود سئو سایت هم افزایش پیا می کند.

اگر به رنک الکسا مثل یک رابطه علت و معلولی نگاه شود، چنانچه در این صورت روی سئو سایت سرمایه گذاری شود رتبه الکسا سایت  کاهش خواهد داشت.

خدمات کنونی الکسا

خدمات غیر رایگان الکسا شامل

۱- تحلیل بازار

۲- تحلیل وب سایت

۳- تحلیل سئو

۴- تحقیق کلمات کلیدی

۵- رتبه‌بندی

سرویس رایگان الکسا

۱- سرویس محدود برای پیدا کردن سایت‌های مشابه

۲- مشاهده آمار تخمینی وبسایت 

۳- فهرست رتبه‌بندی وب سایت براساس کشور

۴- رتبه بندی وب سایت بر اساس دسته‌بندی

علت نوسان رتبه وب سایت

هرچه رتبه وبسایت از رتبۀ یک دورتر شود نوسان در رتبه هم بیشتر می شود.

نمودار زیر از نسبت بازدید کننده به رتبه رسم شده است. رتبه یک متعلق به گوگل است چون با اختلاف زیاد بیشترین بازدیدکننده را دارد.

بازدید وبسایت‌های با رتبه بالا باید خیلی زیاد یا خیلی کم شود تا رتبه آنها تغییر کند. اگر رتبه یک وبسایت نوسان زیادی دارد احتمالاً بازدید کننده آن کم است.

مزایای الکسا

 • اگر یک سایت از طریق تبلیغات کسب و کارهای دیگر درآمدزایی دارد، داشتن رتبه الکسای خوب می‌تواند کمک خوبی باشد برای دریافت هزینه های بیشتر از مشتریان، بابت تبلیغات از جمله بنرهای تبلیغاتی و رپورتاژ آگهی.
 • به دست آوردن تخمینی وضعیت و ترافیک وب سایت رقبا و مقایسه آن را با وضعیت سایت خود.
 • با داشتن رتبه‌ای خوب در الکسا می‌توان نویسنده‌های محتوای با کیفیت بیشتری را به سایت جذب کرد.
 • از طریق رتبه الکسا می‌توان دیدی کلی از عملکرد سایتتان داشت چون به سئو و بازاریابی بهتر سایت کمک می‌کند.
معایب الکسا
 • نصب نوار ابزار الکسا روی مرورگر کاربران محدوده داده‌های موجود را مشخص می کند. بنابراین ممکن است علیرغم داشتن ترافیک زیاد، رتبه خوبی کسب نشود.
 • رتبه‌های الکسا را می‌توان به راحتی دست‌کاری کرد، بنابراین نمی‌توان روی آن به عنوان منبعی موثق و دقیق حساب کرد.
 • صفحات سایت و زیردامنه‌ها به طور جداگانه رتبه‌بندی نمی‌شوند و تنها به رتبه دامنه اصلی اختصاص داده می‌شود. در اینجا هم ممکن است اطلاعات نه چندان دقیقی به دست آید.
 • نمایش رتبه بر اساس مانگین بازدید ۹۰ روزه یک بازه زمانی طولانی است و مشاهده تغییرات نیاز به زمان زیادی دارد. بسیاری از ابزارهای رایگان آنالیز وب مثل گوگل آنالیتیکس به شما امکان بررسی و آنالیز وضعیت سایت بصورت لحظه‌ای را می‌دهند.
رتبه الکسا

روش‌های بهبود رنک الکسا

 • بهینه‌سازی داده‌های متا 
 • تولید محتوایی بر اساس خواسته کاربران
 • به روز رسانی سایت به صورت مکرر
 • اشتراک محتوا در شبکه ای اجتماعی
 • نصب نوار ابزار الکسا

جایگزین الکسا 

جایگزین‌ زیادی برای رتبه الکسا وجود دارد مثل ahref, semrush . از بین انها فقط سایت Similarweb دارای نسخه رایگان است.

 برای بهبود رتبه الکسای سایت خود کاری کرده‌اید؟ متوجه شدید بهبود رنک الکسا چقدر اهمیت دارد؟ اگر دنبال افزایش رتبه سایت خود هستید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

هنوز نظری داده نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *